Kütüphaneler, çeşitli sebepler dolayısıyla farklı mekânlara taşınma gereksinimi duymaktadırlar ve taşınma işlemini gerçekleştirmek için bir nakliyat firmasıyla anlaşma sağlamaktadırlar. Kamu kurumları, özel kuruluşlar, üniversite veya vakıf gibi yerlerin içerisinde bulunan kütüphaneler taşınma işlemi için nakliyat firmalarından yardım almaktadırlar.

Kütüphane Taşımacılığı Sistemimiz
Kütüphane taşımacılığında, diğer taşımacılık türlerinde olduğu gibi belirli bir plana göre hareket edilir. Firmamızla iletişime geçen müşterinin hangi gün müsait olacağı bilgisi alınarak, taşıma işlemi yapılacak adrese bir eksper tarafından gidilir.
Eksper gittiği kütüphanedeki taşınacak eşya ve evrakları inceleyerek buna uygun şekilde bir nakliyat programı hazırlar. Kullanılacak ambalajlama çeşitleri, taşıma işleminde yer alacak olan araç tipi ve sayısı gibi detaylara karar verilir. Nakliyat günü, firmamızın bünyesinde çalışan eğitimli ve deneyimli personellerimiz mevcut adrese giderek ve eşyaları paketleyerek işe başlar. Kütüphane içerisinde yer alan evrak, dosya, kitap gibi her türlü yazılı ve görsel materyaller personellerimiz tarafından özenle paketlenir. Sıvı ve toz geçirmeyen özel ambalajların kullanılması bu tür materyallere zarar gelmesini önler. Ambalajlama işlemi bittikten sonra üzerleri kütüphane sistemine göre numaralandırılır. Bu sayede kitap, evrak v.s kolayca bulunarak yerlerine yerleştirilir.

Kütüphane taşımacılığında en büyük risklerden biri materyallerin herhangi bir zarar görmesidir. Bunun için sıvı, nem ve darbelere karşı geliştirilmiş ambalaj ve koliler kullanılarak bu risk ortadan kaldırılmış olunur. Bir diğeri ise herhangi bir kayıp yaşanmasıdır. Bu hususta personellerimiz, kütüphanedeki materyalleri paketledikten sonra sırasıyla ve düzenine göre yerleştirme işlemini gerçekleştirir. Böylece alındığı gibi yerine koyulur.

Kütüphane taşımacılığında, taşınacak olan eşyalar büyük ve ağır olmasa da oldukça hassas ve değerli parçalardır. Bunun için personellerin titizce ve itinayla çalışması şarttır. Firmamız müşteri memnuniyetini esas alan bir şirket olduğu için özenli ve dakik çalışma anlayışını benimsemiştir.

Kütüphane Taşımacılığı Talep Eden Müşteri ile İletişim
Firmamızla iletişime geçen, kütüphane taşımacılığı talebinde bulunan müşteriyle bir ön görüşme ayarlanır ve vereceğimiz hizmet konusunda her bir ayrıntı hakkında bilgi verilir. Müşterinin mağdur durumda kalmaması açısından karşılıklı olarak bir yazılı sözleşme imzalanır. Böylece müşteri, kütüphanesini güvence altına almış olur. Müşterinin hizmet sonrası beklenmedik bir durumla karşı karşıya kalmaması için önceden tüm prosedür anlatılır ve fiyatlandırma sistemi hakkında müşteri bilgilendirilir. Mutabık kalınması halinde nakliyat işlemi için uygun gün belirlenir ve müşteriye tarafımızca profesyonel bir kütüphane taşımacılığı hizmeti verilir.

Ofis taşımacılığı hizmet birimleri arasında yer alan Kütüphane Taşımacılığı, Eczacıoğlu Nakliyat’ın profesyonel hizmet anlayışıyla yerine getirilmektedir.